Starší divadlo v českých zemích – nová hesla

nahoru...
Z Divadelní Encyklopedie
Přejít na: navigace, hledání

Garant: PhDr. Alena Jakubcová, Ph.D., alena.jakubcova@divadlo.cz

Lexikon Starší divadlo v českých zemích do konce 18. století nabízí shrnutí současných vědomostí o starších divadelních dějinách, a umožňuje tak základní orientaci v této oblasti. Hesla podávají informace a data v uspořádaných biografických údajích a zároveň v ucelených slovníkových výkladech. Jsou doplněna přehledem evidovaných a využitých pramenů, podrobnými soupisy literatury a ikonografickými dokumenty. V době, kdy se řada témat z okruhu staršího divadla, jednotlivé vyhraněné stylové epochy a jejich teatralita těší rostoucí pozornosti historiků, historiků umění a kultury, etnologů a antropologů, vychází teatrologie tomuto zájmu vstříc sumou utříděných poznatků.

Lexikon vzniká od roku 2014. Navazuje na publikované svazky ČDE Starší divadlo v českých zemích do konce 18. století. Osobnosti a díla (ed. Alena Jakubcová, Praha: Divadelní ústav – Academia 2007; hesla osobností a anonymních děl) a Theater in Böhmen, Mähren und Schlesien. Von den Anfängen bis zum Ausgang des 18. JahrhundertsEin Lexikon (Theatergeschichte Österreichs X/6), ed. Alena Jakubcová – Matthias J. Pernerstorfer, ve spolupráci s Hubertem Reittererem, Bärbel Rudin, Adolfem Scherlem a Andreou Sommer-Mathis, Praha: Institut umění – Divadelní ústav – Wien: Verlag der Österreichischen Akademie der Wissenschaften 2013, open access http://hw.oeaw.ac.at/6999-4inhalt?frames=yes aktualizované a rozšířené vydání lexikonu Starší divadlo v českých zemích do konce 18. století v německém jazyce.

Jednotlivá hesla jmenovaných tištěných lexikonů jsou pro elektronickou encyklopedii postupně aktualizována a publikována v češtině a němčině. Zároveň budou stručně v pracovní verzi podchyceny dostupné informace o osobnostech, které v ČDE dosud heslo nemají.  

Citace: Česká divadelní encyklopedie: Starší divadlo v českých zemích [online], Praha, Institut umění – Divadelní ústav. Kurzíva označuje odkazové heslo.